AZ ÖRÖKBEFOGADÁS LÉPÉSEI
Magyarországon az örökbefogadáshoz mindenkinek rendelkeznie kell alkalmasságot megállapító határozattal, mely annak jogerőre emelkedésétől számított 3 évig hatályos, legfeljebb 1 évvel meghosszabbítható, feltéve, hogy a körülmények nem változtak. A határozat megszerzéséhez első lépéseként a lakóhelye szerint illetékes Területi Gyermekvédelmi Szakszolgálatnál (TEGYESZ elérhetőségek lent) kell jelentkeznie. A civil szervezetek, mint a Baptista Szeretetszolgálat Alapítvány is kizárólag nyílt örökbefogadásközvetítésében nyújthat segítséget.
A jelentkezés és további információk: orokbefogadas@baptistasegely.hu
SZÜKSÉGES VIZSGÁLATOK ÉS ELŐZETES FELTÉTELEK
A TEGYESZ a vizsgálatok és a környezettanulmány alapján, valamint az örökbefogadó(k) szándékának és az örökbefogadandó gyermekre vonatkozó elképzelése(i)nek a figyelembevételével alakítja ki javaslatát, melyet az örökbe fogadni szándékozó személy(ek) egyidejű értesítése, tájékoztatása mellett megküld az örökbe fogadni szándékozók lakóhelye szerint – amennyiben ez eltér, úgy a választásuk szerinti – illetékes gyámhivatalnak.
-
Orvosi vizsgálat (háziorvostól)
-
Pszichológiai alkalmassági vizsgálat (az örökbefogadó(k) motivációját, élethelyzetét, személyiségét, továbbá az örökbefogadandó gyermek harmonikus fejlődését, felnövekedését biztosító nevelési elképzelést tárják fel)
-
Környezettanulmány (a családi- és lakáskörülmények mennyire alkalmasak örökbefogadásra)
-
Örökbefogadói tanfolyam (A felkészítő tanfolyam önköltséges, időtartama 21 óra) A tanfolyam elvégezhető a TEGYESZ-nél, valamint az Ágacska Alapítványnál
A JAVASLAT RÉSZEI
-
Ügyfél kérelme
-
Háziorvosi igazolás az örökbefogadásra való egészségügyi alkalmasságról
-
Pszichológiai vélemény
-
Igazolás az örökbefogadási előtti tanácsadásról
-
Környezettanulmány
-
Felkészítő tanfolyam elvégzését igazoló tanúsítvány
-
Maga a kialakított javaslat